pytania i odpowiedzi
1. Czy to prawda, że implant jest wstawiany na okres do 10 lat i po tym czasie trzeba go wymienić?

Dobrze wszczepione implanty są dożywotnie. Po zintegrowaniu się ich z kością trudno jest je usunąć. Nie można jednak zapomnieć o higienie w przeciwnym wypadku może powstać osad a później kamień, który może uszkadzać kość wokół implantu.

2. Jak długo trwa proces od wyrwania zęba do wstawienia implanta i osadzenia korony?

Czas po jakim można wszczepiać implant zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Gdy mamy do czynienia z zębem jednokorzeniowym najczęściej można planować zabieg zaraz po usunięciu zęba. Gdy ząb był wielokorzeniowy (trzonowiec), to po jego usunięciu należy odczekać nawet 9 -10 miesięcy. Jest to niezbędny okres, żeby narosła nowa kość. Zawsze niezbędne do zdiagnozowania jest zdjęcie RTG panoramiczne zębów. Proces integracji trwa do 3 miesięcy i po tym czasie na wkręconym implancie osadza się koronę.

3. Czy w miejsce brakującego zęba, na okres implantacji wstawiana jest tymczasowa korona?

Koronę czasową można wykonać zaraz po implantacji, jeśli uda się wprowadzić implant w kość z odpowiednio dużą siłą co da jemu dużą stabilność jeszcze przed zrostem z kością. Jeśli stabilizacja implantu po wprowadzeniu w kość nie jest wystarczająco mocna, to odstępuje się od tego i wykonuje inne czasowe uzupełnienie protetyczne, ale nie oparte na tym implancie. Najczęściej jest to mała ruchoma proteza uzupełniająca brak zęba.

4. Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?

Implantacja w dzisiejszych czasach jest bezpieczna i przewidywalna. Różnorodność typów gwintu w implantach zębowych powoduje, że odsetek nie przyjmujących się implantów wynosi jedynie 2-3 % i dotyczy to najczęściej złego stanu kości w miejscu implantowania, lub chorób ogólnych jak cukrzyca która utrudnia prawidłowe gojenie. Problemem są też pacjenci palący papierosy, gdyż u nich też odsetek odrzutów jest większy. Ogólnie mówiąc u zdrowych pacjentów z prawidłową kością w miejscu przeznaczonym do implantacji ryzyko powstania odrzutu wszczepionego implantu jest prawie zerowe.

5. Dlaczego ceny implantów są tak różne w różnych miastach? Czy tańszy zabieg równa się słaba jakość?

Wszystkie usługi w mniejszych miastach są wykonywane po niższych cenach, nie tylko usługi medyczne. Tak wiec niższa cena w małym mieście nie ma nic wspólnego z niską jakością usługi. Małe gabinety mają niższe ceny i dzięki nim mogą liczyć na pacjentów z dużych miast którzy nie mogą sobie po prostu pozwolić na implantowanie np. w Warszawie. Należy pamiętać żeby sprawdzić czy lekarz implantujący ma przeszkolenie w zakresie implantacji i odpowiednie specjalizacje oraz certyfikaty. Ostateczny wynik zależy od doświadczenia, talentu i sprawności manualnej lekarza, a nie od ceny usługi. Warto sprawdzić w sieci opinie pacjentów korzystających z usług wybranego gabinetu.

6. W jakim wieku trzeba być, żeby zakwalifikować się do wszczepienia implantu?

Dzieci nie kwalifikują się do wszczepienia implantu zęba ponieważ ich kości szczęk jeszcze rosną, co wpływa na położenie implantów oraz wykonanych na nich koron protetycznych. Należy zaczekać aż proces ten zostanie zakończony czyli pacjent osiągnie tak zwaną dorosłość kostną (wiek około 16-18 lat). W przypadku wątpliwości można zrobić zdjęcie kostek nadgarstka. Ich kostnienie jest wskaźnikiem aktualnego wieku kostnego.

7. Czy za pomocą implantów stomatologicznych można odbudować całą szczękę?

Tak, należy wtedy wszczepić min. po 3 implanty z lewej i prawej strony. Można to zrobić na jednej wizycie w gabinecie. Gdy implanty zintegrują się z kością wykonuje się mosty ceramiczne cementowane na stałe na filarach implantów.

8. Jakie choroby mogą uniemożliwić zakwalifikowanie pacjenta od zabiegu wszczepienia implantu?

Właściwie nie ma chorób, które wykluczają zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu, natomiast zawsze należy poinformować lekarza jeśli choruje się na takie schorzenia jak: choroba układu krążenia, uszkodzenie nerki lub jeśli posiada się tendencje do krwotoków, lub ma się uszkodzony system immunologiczny. U chorych na cukrzycę implanty obrastają się kością, podczas procesu integracyjnego, jednak cukrzyca utrudnia ten proces szczególnie jeśli pacjent ma problemy z utrzymywaniem właściwych poziomów cukru w krwi za pomocą leków. Nałogi, takie jak palenie papierosów również zwiększają ryzyko odrzutu. Dentysta powinien wiedzieć o wszystkich regularnie przyjmowanych lekach ponieważ efekty uboczne ich działania mogą wpływać na proces gojenia. Wszystkie te informacje pozwolą to lekarzowi dobrać odpowiednią opcję leczenia.

9. Po jakim czasie można wrócić do pracy?

Po pojedynczych implantacjach pacjent może następnego dnia iść do pracy, jednak obrzęk pozabiegowy może wystąpić. Przy mnogich implantacjach obrzęk jest zwykle kilkudniowy i czasem potrzebne jest zwolnienie z pracy na kilka dni. Normalnie funkcjonować można już następnego dnia po zabiegu a kilka dni zwolnienia wystarcza, żeby bez obaw wrócić do pracy.

10. Czy podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne?

Podczas wszczepiania implantu wystarcza znieczulenie miejscowe. Podczas przygotowywania miejsca na implant i podczas wszczepiania implantu odczuwa się wibracje i niewielki ucisk ale nie odczuwa się bólu. Większość pacjentów ma podobne odczucia jak przy zwykłym leczeniu w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenia ogólnego nie stosuje się w implantacjach, a jedynie w poważniejszych zabiegach z chirurgii szczękowej zazwyczaj w oddziałach szpitalnych. Podczas implantacji powinien być kontakt z pacjentem, a ogólne znieczulenie to wyklucza.

11. Jak wygląda diagnostyka przed wszczepieniem implantu?

Pierwszym, podstawowym krokiem jest szczegółowa ocena ogólnego stanu zdrowia oraz stanu higieny jamy ustnej (dziąseł, zębów i kości). Do tej diagnostyki niezbędne jest również zdjęcie RTG. Jeśli zdjęcie nie daje pełnego obrazu stanu tkanki kostnej lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej, która dostarczy informacji o gęstości, wysokości i szerokości kości.

12. Jakie są inne metody uzupełnienia brakujących zębów?

Wszczepienie implantów to najnowocześniejsza i najbardziej komfortowa metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Nie jest to natomiast jedyna metoda. Innymi metodami odtwórczymi są protezy częściowe i całkowite. Protezy częściowe mocowane są do sąsiednich zębów za pomocą zatrzasków lub śrub retencyjnych. Jest to tania ale mało estetyczna i funkcjonalna metoda. Przy ich stosowaniu dochodzi do pogorszenia stanu dziąseł, stopniowego zaniku kości a nawet do rozchwiania i utraty zębów, na których opiera się proteza. Natomiast protezy całkowite to zęby osadzone na masie akrylowej wyglądającej jak dziąsło. Masa ta zakrywa dziąsła i podniebienie. Tego typu protezy prowadzą do uszkodzeń błony śluzowej w jamie ustnej, dolegliwości bólowych oraz podobnie jak w przypadku protez częściowych do cofania dziąseł i zaniku kości.

13. Jakie dolegliwości występują po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

Normalnym po wszczepieniu implantu jest obrzęk twarzy czy drobne zasinienia. Pomoże przy nich zimny okład i znikną w przeciągu kilku dni. Wymagane jest też przyjmowanie środków przeciwbólowych. Jeśli wystąpią niepokojące objawy należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

14. Z czego zrobiona jest korona implantu?

Korony i mosty najczęściej są zrobione z metalu lub stopów metalu licowanych ceramiką, która kolorem dopasowana jest do koloru naturalnych zębów. Stosowana jest również porcelana czy tlenek cyrkonu w przypadku których uzyskuje się większą estetykę – uzupełnienie jest praktycznie identyczne jak naturalne zęby.

15. Czy jakaś śruba może się odkręcić od implantu?

Zaraz po implantacji na implant zakładana jest śruba gojąca. Zdarza się, że w trakcie kilku miesięcznego noszenia odkręca się „sama” lub poluzowuje. Powodem jest fakt ,że nie można jej na niezrośnięty, świeżo wszczepiony implant dokręcić z dużą siłą, oraz wilgoć i krew podczas zabiegu. Taka sytuacja może się zdarzyć i nie jest niebezpieczna. Po osadzeniu gotowej korony na implancie za pomocą łącznika nie ma już takich kłopotów gdyż implant jest już wtedy mocno zrośnięty z kością (zwykle 3 miesiące. po implantacji). Można wtedy bardzo mocno dokręcić łącznik, a poza tym w odróżnieniu od gojącej śruby posiada on zaczep hexagonalny w gnieździe implantu.

16. Czy implanty są zauważane przez wykrywacze metalu?

Implanty nie wywołują efektu magnetycznego i są za małe żeby zostały wykryte przez bramki na lotnisku, dworcu, przy wejściu do sądu itp. W razie jakichkolwiek problemów można okazać się kartą implantu.

  Producenci implantów zębowych >