ImplantyUzupełnienie brakującego uzębienia jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Pozwala nie tylko zachować piękny uśmiech na długo, ale i nie stracić kolejnych zębów w wyniku ich przesuwania się i rozchwiania. Kto jest odpowiednim kandydatem do wszczepienia implantu?
Za i przeciw
W zasadzie do zabiegu wszczepienia implantu nie ma żadnych przeciwwskazań. Implanty stomatologiczne można wszczepiać u każdego pacjenta, który chce mieć w ten sposób uzupełnione uzębienie. Decyzję o implantacji podejmuje zawsze lekarz implantolog, który najpierw zbiera od pacjenta szczegółowy wywiad.

Pacjent, który kwalifikuje się do wszczepienia implantu, musi być zdrowy. Choroby zaburzają bowiem proces gojenia się ran, a to jest najważniejsze w implantacji. Pacjenci, którzy cierpią na takie schorzenia jak cukrzyca, wady serca muszą znajdować się pod stałą opieką lekarską. Podczas zabiegu pacjent musi mieć zdrową błonę śluzową jamy ustnej i nie może mieć żadnych stanów zapalnych kości i obszarów okołokostnych. Ale najważniejsza jest odpowiednia grubość i wysokość kości podczas implantacji, ponieważ od tego zależy, czy implant zęba zdoła się utrzymać. Dlatego tak ważna jest ewaluacja, czyli ocena objętości kości wyrostka zębodołowego. Jest to kość, w której znajdują się korzenie zębowe. Do niej bowiem są wszczepiane implanty zębowe, a brak zęba lub ekstrakcja powodują zanik kości. W pierwszym roku po usunięciu zęba zanika 25 procent kości, w każdym następnym roku jest jej mniej o 1 procent. Dlatego też ważne jest, by zabieg implantacji przeprowadzić jak najszybciej po usunięciu zęba. Lekarz może zaproponować pacjentowi rekonstrukcję kości w postaci jej przeszczepu po dokładnej analizie zdjęć rentgenowskich. Implanty zębowe nie powinny być stosowane w przypadku osób chorych na nowotwory.

< Historia Jak zadbać o implanty? >