Korzyści ze wstawienia implantu zęba
Każdy może stracić ząb. Usunięty ząb musi jednak mieć jak najszybciej swojego następcę. Przemawiają za tym jednocześnie względy estetyczne, jak i zdrowotne, a dzieje się tak, ponieważ braki w uzębieniu mogą doprowadzić do utraty kolejnych zębów, przyspieszyć ich próchnicę oraz psucie się. Poza tym straty w uzębieniu powodują problemy z gryzieniem jedzenia. W tym wypadku skutkiem będzie połykanie za dużych, nierozdrobnionych kęsów. Takie jedzenie natomiast zakłóca proces trawienia.

Braki w uzębieniu można niwelować za pomocą protez lub klasycznych mostków, ale jednym z najlepszych i najwygodniejszych sposobów jest wstawienie sztucznego zęba w miejsce brakującego. Implanty zębowe są estetyczne, bezpieczne i przede wszystkim mają nieoceniony wpływ na zdrowie. Współczesna implantologia z wykorzystaniem znieczulenia znacząco poprawia komfort pacjenta podczas zabiegu wszczepienia implantów.

Zabieg wszczepienia implantu zęba
Implant zęba można wprowadzać w kość zarówno już wygojoną, jak i w świeży zębodół.
Ważne jest, aby dookoła implantu było odpowiednio dużo tkanki kostnej.

Implanty wkręcone w kość dają stabilizację i zrastają się z kością. Ta integracja kości z implantami jest konieczna do przenoszenia w przyszłości przez implanty dużych sił żucia.

Implant – ząb idealny
Naturalny ząb składa się z widocznej korony oraz korzenia, który znajduje się w kości szczęki i żuchwy. Implanty zębów uzupełniają braki w uzębieniu. Są w potocznym rozumieniu ich protezami, ale protezami specyficznymi. Przede wszystkim implanty są zakładane na stałe. Wszczepianie implantu odbywa się w znieczuleniu.

W puste miejsce po usuniętym zębie stomatolog wkręca implant, dokręca łącznik protetyczny i cementuje na nim porcelanową koronę. Warto przy tym wiedzieć, że korona zęba zbudowana jest z porcelany, natomiast rusztowanie wykonuje się ze stali dentystycznej lub złota. Najdroższe, ale też najbardziej estetyczne są korony pełnoceramiczne. Takie korony nie potrzebują rusztowania z metalu – korona jest tą częścią, którą widać. Natomiast każdy ząb posiada jeszcze korzeń, który znajduje się w kości szczęki i żuchwy. Implant zęba, czyli właściwy korzeń, jest umieszczany w kości szczęki lub żuchwy w miejscu usuniętego wcześniej naturalnego korzenia. Następnie na tym sztucznym korzeniu dentysta umieszcza łącznik implantu i koronę zęba. Sztuczne korzenie wykonywane są z tytanu. Dlaczego? Ponieważ tytan jest metalem najbardziej zgodnym z ludzkimi tkankami – biologicznie kompatybilnym. Tytan też z łatwością scala się z kością człowieka. Implanty mają średnicę zaledwie kilku milimetrów, długość do jednego centymetra. Są podobne do naturalnego korzenia zęba. Zaletą implantów jest także to, że lekarz stomatolog indywidualnie dla każdego pacjenta dobiera rozmiar sztucznego zęba oraz formę łącznika. Ząb, nawet sztuczny, musi być estetyczny i funkcjonalny.

Ważne jest, aby po zagojeniu dziąseł dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Można również skorzystać z konsultacji lekarza, jeśli czujemy, że gojenie nie przebiega pomyślnie.